Hát nem vártam, hogy 8 hetesen már ultrahangom lesz, de így hivatalosan is bejelenthetem, hogy láttuk a kis picurkánkat, és 8 hetes létére igencsak izgett mozgott odabent, teljesen egészségesen. 🙂
Persze ennek az egésznek van egy elősztorija, és ez az amiért a posztot írom, ugyanis azt gondolom, sok leendő, kezdő anyukának hasznára válhat ez, aki még nem tudja milyen kockázatok léphetnek fel az első trimeszterben.
Az egész egy péntek délután kezdődött, észrevettem, hogy nagyon picit vérzem, ami ugye nem jó a terhesség alatt, hiszen ilyenkor nincs már havi ciklus. Azonnal fel is hívtam a telefonszámot, amit a védőnő adott meg erre az esetre, ez pedig a sürgősségi nőgyógyászati klinika volt. Azt mondták, azonnal menjek be, megvizsgálnak, és megnézik minden rendben van-e. Bementünk, nagyon kedvesek, segítőkészek voltak, hamar sorra is kerültem. Vizelet mintát kértek, majd feltettek rengeteg kérdést, az egészségi állapotomról, a tapasztalt vérzésről, illetve vettek vérmintát, hogy ellenőrizzék, megfelelő-e a terhességi hormon szint. Majd megvizsgáltak, mindent rendben találtak, és a terhességi hormonszint (hcg) is megfelelő volt a szervezetemben. De vasárnapra visszarendeltek egy ultrahangra, hogy biztosak legyenek benne, hogy a terhesség tovább folytatódik, megfelelően, és egészséges az embrió. Vasárnap bementünk, és elvégezték az ultrahang vizsgálatot, miszerint a kisbabánk tökéletesen fejlődik, jelenleg 8 hetes és 2 napos, és 1.6 cm. A vérzést pedig az embrió teljes beágyazódása okozhatta, vagyis, hogy a kisherceg vagy hercegnő 9 hónapra elfoglalta a helyét. 🙂
Hogy miért is írom le a tapasztalatom? Mert sok kezdő kismama tapasztalhat hasonlót és meg is ijedhet. Én is nagyon megijedtem, folyamatosan a sírás kerülgetett. De ha az ember már olvas róla tapasztalatot és később vele is megtörténik, akkor nem lesz annyira megijedve.
Amit fontos tudni a korai terhesség alatti vérzésről:
1. Az enyhe vérzés nagyon gyakori a terhesség korai szakaszában. 5-ből 1 kismamának van ilyen, és rendesen folytatódik a terhessége.
2. Nagyobb az esély kisebb fokú vérzésre, ha a kismama termékenységi kezelést kapott, illetve ha ikreket vár, és az egyik megáll a fejlődésben.
3. Azonban az enyhe vérzés mögött komolyabb probléma is állhat, mégpedig a vetélés lehetősége, ezért az a legjobb, hogyha ilyet tapasztalsz, akkor mindenképp lásson egy orvos.
4. A terhesség korai szakaszában tapasztalt vérzés legtöbbször ártalmatlan, általában akkor fordul elő, amikor a kismama menstruációjának amúgy meg kellene jönnie. Általában 1-2 napig tart.
5. Tudósok szerint a vérzés mögött az is állhat, hogy a kismama szervezete még nem szokott hozzá a terhességhez, és a havi vérzés időpontjában még menstruációs tüneteket produkál. Ez a fajta vérzés többször előfordulhat a terhesség folyamán. A másik teória, miszerint az embrió “véglegesen” (9 hónapra) elfoglalja a helyét az anyuka méhében, ez a beágyazódási vérzés.
6. Komolyabb problémák is állhatnak a vérzés mögött. Ezek lehetnek:
– Korai vetélés: akkor történik, ha az embrió nem tud rendesen fejlődni. Görcsökkel és heves vérzéssel jár. Sokan akkor vetélnek el, amikor még nem is tudják, hogy állapotosak.
– Méhen kívüli terhesség: A megtermékenyített petesejt a méhen kívül ágyazódik be, heves, sötét, vízszerű vérzéssel jár. Fontos, hogy gyorsan eltávolítsák, mert komoly betegségeket okozhat a kismamának, és hosszú időre legyengítheti.
– Üszögterhesség: Az embrió nem fejlődik ki, viszont a méhlepényből maradnak bent sejtek, melyek tovább fejlődnek, és nőnek. Ezt a fajta terhességet azonnali hatállyal el kell távolítani a kismama szervezetéből, mert akár halálhoz is vezethet.
7. Ha vérzést tapasztalsz, azonnal hívd fel az orvosod, a védőnőt, vagy a kórházat, még akkor is, ha a vérzés már elállt.
8. Valószínüleg be kell menned a kórházba, ahol megvizsgálnak, és elküldenek ultrahangra, hogy kizárják a méhen kívüli terhesség lehetőségét, és megbizonyosodjanak róla, hogy minden rendben van. Csinálnak még egy-két rutin tesztet, mint vizelet és vér vizsgálat, hogy kizárják a fertőzések lehetőségét, és ellenőrizzék a terhességi hormon (hcg) szintedet, illetve a vércsoportodat.
Végig maradj pozitív! Ez egy olyan dolog, amiért legtöbbször felesleges aggódni, de persze érthető az aggodalom. De végig gondolj arra, hogy minden rendben lesz és nemsokára magad mögött hagyhatod az egészet.
Számomra nagyon nehéz volt, érzelmileg főleg. Nagyon hálás vagyok a páromnak, hogy végig ott volt velem, persze nem mindenkinek adatik meg, valakinek egyedül kell végigcsinálnia, ami nem egy leányálom. Azonban amikor a monitoron megláttam a kisbabánkat, ahogy ott ficánkol, egyből hatalmas megnyugvás lett úrrá rajtam, majdnem elsírtam magam örömömben.
Sosem gondoltam volna, hogy az anyaság ilyen érzés. És bízom abban, hogy még sok jót tartogat számomra. Mert bár még nem született meg, de tudom, hogy édesanyának lenni csodálatos dolog. 🙂
J